David Gilmour & David Bowie – Comfortably Numb

David Gilmour & David Bowie – Comfortably Numb

David Gilmour ve David Bowie – Canlı

David Jon Gilmour,

CBE (6 Mart 1946 doğumlu), bir İngiliz müzisyen, şarkıcı, söz yazarı ve çok enstrümantalist. En iyi progresif rock grubu Pink Floyd’un gitaristi ve yardımcı vokalisti olarak çalışmalarıyla tanınıyor. 2012 yılına kadar grubun, ABD’de satılan 74,5 milyon adet dahil olmak üzere dünya çapında 250 milyondan fazla rekor sattığı tahmin edilmektedir.

Pink Floyd’la yaptığı çalışmalara ek olarak, Gilmour çeşitli sanatçıları, örneğin The Dream Academy’yi ve solo bir kariyere sahiptir.

2005 yılında, Gilmour, İngiliz İmparatorluğu Düzeninin (CBE) Komutanlığı’na müzik hizmetlerinden dolayı yapıldı. 2008 Q Ödülleri’nde Üstün Katkı Ödülü ile ödüllendirildi.
2011 yılında Rolling Stone dergisi, tüm zamanların en büyük gitaristleri listesinde 14 numaraya yükseldi.

Gilmour öncelikle bir lider gitarist olarak kabul edilir. Kendi solo tarzı genellikle maviden etkilenen ifadeler, etkileyici not dirsekleri ve süreklilik ile karakterizedir.

2011 yılında, Gilmour, Rolling Stone dergisi tarafından 14. en büyük gitarist oldu. Ocak 2007’de Guitar World okurları, Gilmour’un soloları, “Comfortably Numb”, “Time” ve “Money” in en iyi 100 Greatest Guitar Solos’una (“Comfortably Numb”) 4’üncü, “Time”, 21’inci ve “Money” seçildi. “Tüm zamanların en büyük solou 62 olarak seçildi).

Pink Floyd’la kariyerinin başlarında, Gilmour çok sayıda Fender Stratocasters oynadı. 1929 Gibson Les Paul Gold Top gitarını P-90 pick-up’larıyla donatmaksızın bir düzenleme veya karıştırma kullanmadan, “Wall in Part 2 Brick’teki bir Brick” için gitar sololarından birini kaydetti.


1996 yılında, Gilmour, Pink Floyd’un bir üyesi olarak Rock and Roll Hall of Fame’e getirildi. Gilmour’un “Comfortably Numb” filmindeki soloları, dinleyicileri ve eleştirmenler tarafından çeşitli anketlerde tüm zamanların en büyük gitar sololarından biri olarak seçildi.

Pages: 1 2

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 4,836 other subscribers

You must be logged in to post a comment Login